Wspólne hobby wspolnehobby.manifo.pl

Papuga Nimfa

Papuga nimfa 


1.Dobry wybór


Wybierając papugę powinniśmy się dobrze zastanowić czy jesteśmy w stanie zajmować się nią codziennie, ma być dla nas pupilem a nie tylko ,,drogą ozdobą salonu’’.
Nie powinnyśmy przywiązywać zbytniej wagi do koloru czy też płci pupila tylko do warunków przetrzymywania jej w sklepie lub wolierze hodowcy, w złych warunkach hodowlanych papugi mogą być chore. Powinniśmy też zwrócić uwagę czy papugi mają dostęp do jedzenia, wody i witamin takich jak wapń.
Nie powinniśmy się decydować na kupno papugi jeżeli mamy małe dzieci które mogą obudzić ,,śpiewy’’ papugi.
Jeżeli kupiliśmy i oswoiliśmy już papugę nie powinniśmy ją oddawać znajomym lub innym chętnym na jej dostanie kiedy nam się znudzi ponieważ oddana komuś papuga bardzo tęskni za poprzednimi właścicielami i może ,,gryźć’’ nowych właścicieli.


2.Jedna czy dwie papugi


Kiedy chcemy aby nasza papuga była oswojona i najbardziej przywiązana do nas, najlepiej mieć 1 papugę. Jak kupimy 2 papugi mogą być problemy z oswojeniem. Jednak jeżeli chcemy założyć hodowlę powinniśmy od razu kupić 2 papugi, ponieważ dokupioną później, ta starsza może nie akceptować, dziobąc ją (w najgorszym przypadku zadziobać na śmierć).


3.Czy na pewno znajdę czas?


Przed kupnem jakiegokolwiek zwierzęcia, musimy się zastanowić czy znajdziemy czas na codzienną przynajmniej 2 godzinną zabawę z nim, sprzątanie mu kuwety itp.

W przypadku papugi, zaniedbanie zabawy i uwagi z naszej strony może być odwzajemnione agresją ze strony ptaka. Nimfa może być również zazdrosna, np. jeżeli w rodzinie pojawi się małe dziecko (niemowlę), którym mama zacznie się zajmować częściej niż swoim pupilem, a papuga to zauważy może (nie musi, zależy od charakteru) okazywać agresję tej osobie, dziobiąc ją, atakując lub nie pozwalać na dotknięcie jej itp.


4.Ile kosztuje papuga i jej utrzymanie?


Ceny papug są różne, te u hodowcy najczęściej kosztują 70zł. Natomiast w sklepie ich cena wacha się między 120zł a 130zł.

Wydatki związane z papugą to: kupno ziarna, witamin i piasku do kuwety.

  • Ziarno - gotowa mieszanka dla papug Nimf dostępna w sklepach zoologicznych kosztuje 8zł - 16zł , można też kupić mieszankę dla papug w sklepie dla gołębi, tam kosztuje taniej ok. 4zł/kg.
  • Witaminy - W mieszankach ziarna kupionych w sklepie zoologicznym, zazwyczaj są rozpuszczone witaminy. Witaminą którą trzeba kupić osobno jest wapń, jest dostępny dla papug w sklepach zoologicznych w cenie do 6zł
  • Piasek - dostępny w sklepach zoologicznych, może mieć różne smaki, kosztuje do 10zł.


5.Pierwsze dni


W pierwszych dniach najważniejsze są cisza i spokój. Musimy pamiętać o tym że nasz pupil został właśnie zabrany ze swojego domu, od przyjaciół i rodziny. Dlatego musimy w pierwszych 2 dniach dać mu spokój, ograniczyć wchodzenie do pomieszczenia w którym jest klatka papugi. Musimy wstrzymać się również z używaniem głośnych sprzętów domowych, takich jak odkurzacz, suszarka itp. Wchodząc do pokoju w którym jest papuga, powinniśmy do niej mówić, żeby osłuchała się z naszym głosem. Oswajanie możemy zacząć po ok. tygodniu.


6.Oswajanie


[W przygotowaniu]


7.Odróżnianie płci


U niektórych papug odróżnienie płci jest łatwe, u innych zaś niemożliwe. 3 sposoby na odróżnienie płci:

  • ,,Policzki'' - Kolor policzków samca jest bardziej wyrazisty od samicy.
  • Paski na ogonie - Większość samic ma pod ogonem poziome prążki.
  • głos -  Samiec ma głos melodyjny, często śpiewa i gwiżdże, samica bardziej piszczy niż śpiewa.

 


8.Co lubi papuga?


[W przygotowaniu]

 
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!